Haber

Denizli’de Kekik Hasadı Devam Ediyor

Dünyanın kekik bahçesi konumunda olan ve bu alanda ‘Coğrafi İşaret’ tescili bulunan Denizli’de yeni hasat dönemi devam ediyor.

Dünyanın kekik bahçesi konumunda olan ve bu alanda ‘Coğrafi İşaret’ tescili bulunan Denizli’de yeni dönem eserlerin hasadı devam ediyor. Buldan ilçesine bağlı Türlübey Mahallesi başta olmak üzere çevre bölgede tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiren çiftçilerin tarlalarında olgunlaşan kekik hasadı yapılmaya devam ediyor. Traktörlerin arkasındaki makine ile tarlalardan toplanan kekik, kurutma işlemi için iki gün bekletildikten sonra toplanır, küspe ile dövülür, çuvallara doldurularak satışa hazır hale getirilir. Bölge halkının en değerli geçim kaynağının tam ortasında yer alan kekik, aroması ve lezzetiyle alıcılarına ulaştırılıyor.

Türlübey Mahallesi’nde kekik üreticisi Himmet Taşkıner, “Kekik ve ceviz üretiyorum. Sağanak yağıştan yüzde elli zararım var. 10 yıldır kekik yetiştiriyorum.”

Kekik hasadının çiftçiye hayırlı olmasını dileyen Buldan Ziraat Odası Başkanı Muammer Al, “Bu yıl önceki yıllara göre yüzde otuz, elli oranında verim kaybı var. Bu tüm ürünlerde böyle. Bunu tarlada kendimiz gözlemliyoruz. Çiftçimize ve üreticimize sahip çıkalım, ezmeyelim. Çiftçi kardeşlerimiz ürünlerine sahip çıksın. En kaliteli kekiği ülkemizde satalım, bu topraklarda ürününü asla bulamayacağız” dedi. . – DENİZLİ

golpazariajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu